Potpećka pećina se nalazi u selu Potpeć, 14 km jugoistočno od Užica. Jedinstvena zbog svog monumentalnog ulaza. Visina ulaza je 50 m, a širina 12 m. Uređena dužina turističke staze u pećini je 555 m. Ulazno-silazna staza ima preko 700 koraka. Moćne podzemne reke koje teku kroz jugozapadnu Srbiju isklesale su Potpećku pećinu, jednu od najzanimljivijih speleoloških znamenitosti Srbije. Ukoliko želite odmor u blizini ovo predivnog i zanimljivog područja, pogledajte našu stranicu apartmani Zlatibor.
Iz pećine teče voda, a ispred pećine se nalaze dva izvora, koja zajedno grade reku Petnicu. Posle 2 km toka, potok Petnica se uliva u reku Đetinju, kao njenu desnu pritoku. Pećina se sastoji od dve glavne mreže pećinskih hodnika i kanala: Gornje i Donje pećine. Ulazni delovi oba ova pećinska kanala bili su povezani u jedan – Glavni pećinski hodnik.
Od autoputa i železničke pruge Požega – Užice, odnosno Beograd – Jadransko more, Potpećka pećina je udaljena oko 2,5 km. Pećina se nalazi 14 km od grada Užica u pravcu jugoistoka, od grada Požege 12 km u pravcu jugozapada i od Beograda (prestonice Srbije) 188 km.
Unutar pećine se nalazi neverovatan prikaz prirodne ornamentike, a to je prava retkost za kraške pećine. Stalagmiti imaju oblike koji podsećaju na zmije, orlove, sove, kamile i ribe, a sa stropova se prostiru stalaktiti duž naredna 3 kilometra.
Potpećka pećina spada u prirodna dobra zbog svojih vrednosti i prirodnih znamenitosti. Takođe, pećina ima i kulturno-istorijski značaj zbog pretpostavke da su tu nekada živeli ljudi i njegove vezanosti za ovaj objekat i okolinu.
Potpećku pećinu prvi je istražio Jovan Cvijić 1913. godine. Pećinu je istraživao dr Radenko Lazarević 1957. godine, a pratili su ga valjevski speleolozi koji su pećinu istraživali skoro deceniju između 1972. i 1981. godine. Pećina je konačno otvorena javnosti 1984. godine, sa oko 555m istraživačkog prostora koji je stavljen na raspolaganje posetiocima. Međutim, veruje se da je ceo pećinski sistem dugačak između 6 i 8 kilometara. Kada posetite pećinu, vodič vas sprovodi. Posetićete nekoliko dvorana kao što su Zmajeva dvorana, Dvorana slepih miševa, Dvorana kosti.
Okolina Potpećke pećine
U blizini se nalaze nekoliko restorana koje bi trebalo posetiti. Oni imaju svoje ribnjake, usled toga što je potok koji izlazi iz pećine idealan za uzgoj pastrmke. Uz to, jako je lep sam ambijent u prirodi i njenoj okolini.
Vremenski period kada treba da odete da posetite pećinu i ovaj predeo je od početka aprila do kraja oktobra. Radno vreme u aprilu je od ponedeljka do petka od 12 do 16 časova, dok je vikendom od 10 do 18 časova. U maju je radno vreme svakoga dana od 10 do 18 časova. Unutar pećine je jako hladno, tako da se savetuje da se ponese i nešto od tople garderobe.
Ako idete u Potpećku pećinu iz Beograda, idite autoputem Beograd-Podgorica (E-763) i izađite na železničkoj stanici Zlakusa koju treba da vidite sa leve strane. Nalazi se između Užica i Gorjana. Odatle samo pratite put. Odvešće vas pravo do pećine.
U obližnjem selu Zlakusa možete kupiti vrhunski izrađenu zemljanu keramiku domaćih grnčara. Takođe ćete moći da uživate gledajući grnčare kako rade – pretvaraju običnu grudu gline i mlevenog kalcita u prelepu keramiku.
Nedaleko od pećine se nalazi i grad Užice sa ostacima Užičke tvrđave iz 14. veka. U Užicu, na reci Đetini, možete posetiti hidroelektranu izgrađenu po nacrtima čuvenog naučnika Nikole Tesle 1900. godine, samo pet godina nakon izgradnje hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima.
Boravak možete produžiti i posetom Kadinjači i spomen-obeležju palim borcima u Drugom svetskom ratu. Svoju avanturu možete nastaviti i putovanjem na Zlatibor, Taru ili Mokru goru.
Оставите одговор